Громадяни, які мають у власності житловий будинок, можуть отримати безоплатно у власність земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації (в містах - не більше 0,10 га) на підставі статей 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України та статті 55 Закону України «Про землеустрій».

Для цього необхідно:

1. Звернутися до суб'єкта господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою (в Ірпені до земельно-кадастрового бюро) для розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

При собі мати:

копію документа, що посвідчує фізичну особу та ідентифікаційний код;

• копію правовстановлюючих документів на об’єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці;

довідку, що містить узагальнену інформацію про земельну ділянку;

• копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні (відновленні) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

 

2. Розроблена технічна документація передається до територіального управління Держгеокадастру України для проведення державної реєстрації земельної ділянки (присвоєння кадастрового номеру).

 

3. Після отримання витягу Державного земельного кадастру, громадяни мають подати заяву (клопотання) до міської ради щодо затвердження технічної документації та передачі земельної ділянки у власність (п. 14 ст.186 ЗКУ). До заяви додається належним чином завірена копія технічної документації та витягу ДЗК.

 

4. Орган місцевого самоврядування в місячний термін розглядає заяву та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.

 

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав.

Державна реєстрація права власності на земельну ділянку проводиться відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Співвласникам житлового будинку може належати земельна ділянка на праві спільної сумісної власності відповідно до ст. 89 ЗКУ.